LYŽAŘSKÉ ZÁVODY

30.11.2018

První lyžařské zájezdy na hory organizovali v naší jednotě Huguette a Jarka Polanský koncem šedesátých let v Saint-Croix ve Švýcarsku pět roků po sobě. O stravování několika desítek účastníků se staraly obětavé sestry, zatím co instruktoři učili děti lyžovat. Pobyty na horách byly velmi populární. V roce 1971 se skupina našich lyžařů zúčastnila prvních lyžařských závodů, organizovaných švýcarskou sokolskou župou v Lichtensteinu. Celý den a celou noc před závody řádila sněhová bouře a napadlo 80 cm čerstvého sněhu. Meteorologické podmínky byly velmi špatné, závody se přece jen konaly, ale nebyly regulérní. V r.1976 se uskutečnil lyžařský tábor v Unteribergu ve Švýcarsku.

Vídeňské župa pod vedením sestry Marty Hörnerové pořádala v 80. letech před každým sletem Ústředí zahraničního sokolstva zimní sletové hry v St. Ulrichu v tyrolských Alpách. V roce 1981 byl termín vybrán v souladu se školními prázdninami ve Francii, a tak jsme se mohli zúčastnit ve velkém počtu i týdenního soustředění, které závodům předcházelo. Jeli jsme vlakem, bylo nás osm dospělých a osmnáct dětí a při zastávce v Lindau jsme přežili, na štěstí bez úrazu, srážku našeho vlaku s lokomotivou. Po týdenním tréninku jsme úspěšně závodili a. získali jsme dest medailí.

Tento lyžařský zájezd měl takový úspěch, že jsme hned v následujícím roce zorganizovali za pomoci bratra Němečka ze Sokola Windisch lyžařský zájezd do Sedrunu ve Švýcarsku. Bydleli jsme všichni v chatě, kde jsme si po celodenním lyžování sami vařili. Jednou jsme si za krásného slunečného počasí v polední přestávce na kopci před udivenými diváky opakovali v lyžařské výstroji společná prostná mužů a žen pro nastávající slet, zpívali jsme při tom melodii Novosvětské symfonie od Antonína Dvořáka. I další zimu jsme společně lyžovali v Rakousku.

V únoru 1985 jsme ztrávili znovu krásný týden v St.Ulrichu na předsletových zimních hrách a vyhráli jsme pět medailí. Na posledních předsletových zimních hrách o čtyři roky později závodilo 20 pařížských sokolů a sokolek ve slalomu, dvě v běhu na lyžích a získali celkem deset medailí.